  • MTMM-150-08-T-D-310
MTMM-150-08-T-D-310
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-150-08-T-D-310
HK JDW NO:
680-MTMM-150-08-T-D-310
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-150-08-T-D-310
    Phosphor Bronze
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    100
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Mating
    0.310 7.87mm
  • Overall Contact Length
    0.476 12.09mm