  • MTMM-150-07-S-Q-290
MTMM-150-07-S-Q-290
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-150-07-S-Q-290
HK JDW NO:
680-MTMM-150-07-S-Q-290
Package:
Description:
MTMM Series 4-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 200-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-150-07-S-Q-290
    Phosphor Bronze
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    200
  • Number of Rows
    4
  • Gender
    Male
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    200
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.290 7.37mm
  • Overall Contact Length
    0.456 11.58mm