  • MTMM-150-05-L-D-195
MTMM-150-05-L-D-195
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-150-05-L-D-195
HK JDW NO:
680-MTMM-150-05-L-D-195
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-150-05-L-D-195
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    100
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.195 4.95mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.377 9.58mm