  • MTMM-150-03-S-S-150
MTMM-150-03-S-S-150
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-150-03-S-S-150
HK JDW NO:
680-MTMM-150-03-S-S-150
Package:
Description:
MTMM Series 1-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 50-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-150-03-S-S-150
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MTMM
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    50
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.150 3.81mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.302 7.67mm