  • MTMM-138-15-L-D-070
MTMM-138-15-L-D-070
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-138-15-L-D-070
HK JDW NO:
680-MTMM-138-15-L-D-070
Package:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 76-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-138-15-L-D-070
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    76
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    FLEXYZ
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.701 17.81mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.070 1.78mm
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm