  • MTMM-132-15-G-D-705
MTMM-132-15-G-D-705
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-132-15-G-D-705
HK JDW NO:
680-MTMM-132-15-G-D-705
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 64-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-132-15-G-D-705
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.066 1.68mm
  • Contact Length - Mating
    0.705 17.91mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    20.0μin 0.51μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    3.00μin 0.076μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C