  • MTMM-130-15-G-D-520
MTMM-130-15-G-D-520
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-130-15-G-D-520
HK JDW NO:
680-MTMM-130-15-G-D-520
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 60-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-130-15-G-D-520
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MTMM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.251 6.38mm
  • Contact Length - Mating
    0.520 13.21mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm