  • MTMM-127-15-L-D-070
MTMM-127-15-L-D-070
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-127-15-L-D-070
HK JDW NO:
680-MTMM-127-15-L-D-070
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-127-15-L-D-070
    Phosphor Bronze
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MTMM
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    FLEXYZ
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.701 17.81mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.070 1.78mm
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm