  • MTMM-125-15-L-D-650
MTMM-125-15-L-D-650
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-125-15-L-D-650
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-MTMM-125-15-L-D-650
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 50-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-125-15-L-D-650
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MTMM
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.121 3.08mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.650 16.51mm
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm