  • MTMM-122-08-G-D-150
MTMM-122-08-G-D-150
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-122-08-G-D-150
HK JDW NO:
680-MTMM-122-08-G-D-150
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 44-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-122-08-G-D-150
    Phosphor Bronze
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    44
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    44
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Mating
    0.150 3.81mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Overall Contact Length
    0.476 12.09mm