  • MTMM-120-15-S-D-600
MTMM-120-15-S-D-600
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-120-15-S-D-600
HK JDW NO:
680-MTMM-120-15-S-D-600
Package:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 40-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-120-15-S-D-600
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    MTMM
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    40
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4mm
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.171 4.35mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.600 15.24mm
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm
  • Max Current Rating
    3A
  • Length
    40mm