  • MTMM-115-03-G-D-015
MTMM-115-03-G-D-015
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-115-03-G-D-015
HK JDW NO:
680-MTMM-115-03-G-D-015
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 30-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-115-03-G-D-015
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Mating
    0.015 0.38mm
  • Overall Contact Length
    0.302 7.67mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    20.0μin 0.51μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    3.00μin 0.076μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C