  • MTMM-109-15-G-D-385
MTMM-109-15-G-D-385
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-109-15-G-D-385
HK JDW NO:
680-MTMM-109-15-G-D-385
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 18-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-109-15-G-D-385
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    18
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.386 9.80mm
  • Contact Length - Mating
    0.385 9.78mm
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm