  • MTMM-107-03-T-D-200
MTMM-107-03-T-D-200
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-107-03-T-D-200
HK JDW NO:
680-MTMM-107-03-T-D-200
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 14-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-107-03-T-D-200
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    14
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Mating
    0.200 5.08mm
  • Overall Contact Length
    0.302 7.67mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C