  • MTMM-106-15-G-D-770
MTMM-106-15-G-D-770
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-106-15-G-D-770
HK JDW NO:
680-MTMM-106-15-G-D-770
Package:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-106-15-G-D-770
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Positions
    12
  • Number of Rows
    2
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.001 0.03mm
  • Contact Length - Mating
    0.770 19.56mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm