  • MTMM-104-15-T-D-700
MTMM-104-15-T-D-700
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-104-15-T-D-700
HK JDW NO:
680-MTMM-104-15-T-D-700
Package:
Description:
MTMM Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 8-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-104-15-T-D-700
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    8
  • Number of Rows
    2
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.071 1.80mm
  • Contact Length - Mating
    0.700 17.78mm
  • Overall Contact Length
    0.830 21.08mm