  • MTMM-103-05-T-S-200
MTMM-103-05-T-S-200
advertisement
Manufacturer No:
MTMM-103-05-T-S-200
HK JDW NO:
680-MTMM-103-05-T-S-200
Package:
Datasheet:
Description:
MTMM Series 1-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 3-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
MTMM-103-05-T-S-200
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MTMM
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    3
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    FLEXYZ
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    3
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Insulation Height
    0.059 1.50mm
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Contact Length - Mating
    0.200 5.08mm
  • Overall Contact Length
    0.377 9.58mm