  • MTD6501D-HC1
MTD6501D-HC1
advertisement
Manufacturer No:
MTD6501D-HC1
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MTD6501D-HC1
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MTD6501D-HC1
Description:
3mm mm Motor Drivers 10 5V V 3mm mm Motion Control Electronics
Purchasing and Inquiry
MTD6501D-HC1 Overview
This package is designed to work with [0].A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)case is included with the part.A mounting position of Surface Mountis recommended for the part.This component is suitable for the component connected to Fan Motor Driver.Drivers controllers is capable of supplying 2V~14V volts.Drivers controllers operates wDrivers controllershin a range of -30°C~150°C TJdegrees Celsius.There is a motor type Brushless DC (BLDC)available.The part supports 10terminations.A voltage of 2V~14Vcan be applied to the load.Drivers controllers is recommended that this amplifier be run at 5V.Maintain a current of 500mAfor the part output.The device utilizes the IC BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLERwhich is an analog IC.This can be determined by looking at the MTD6501 part number.8pins are used in its design.Drivers controllers belongs to Motion Control Electronics series.There are 1 outputs available.
MTD6501D-HC1 Features
Applications : Fan Motor Driver
Load voltage across the chip 2V~14V
base on MTD6501 number
designed with 1 outputs
MTD6501D-HC1 Applications
There are a lot of Microchip Technology MTD6501D-HC1 motor drivers applications.
  • Digital still cameras
  • Architectural lighting
  • Step-up or step-down driver topologies
  • Brake lights
  • Running preventive- maintenance diagnostics
  • Monitoring the energy that the luminaire uses
  • Smart lighting applications
  • Dome
  • Lighting for health and wellbeing
  • Matrix LED dimmers
Step5Bar-code shipping tag
MTD6501D-HC1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -30°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Applications
    Fan Motor Driver
  • Subcategory
    Motion Control Electronics
  • Technology
    DMOS
  • Voltage - Supply
    2V~14V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MTD6501
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Number of Outputs
    1
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    PWM
  • Analog IC - Other Type
    BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Output Configuration
    Half Bridge (3)
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Load
    2V~14V
  • Motor Type - AC, DC
    Brushless DC (BLDC)
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm