  • MTCP-122-20S-023
MTCP-122-20S-023
advertisement
Manufacturer No:
MTCP-122-20S-023
HK JDW NO:
790-MTCP-122-20S-023
Package:
Datasheet:
MTCP-122-20S-023
Description:
2 Rows Receptacle Bulk 20 Positions
Step5Bar-code shipping tag
MTCP-122-20S-023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold, Nickel
  • PCB Mount Retention
    With
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Pitch
    25.4mm
  • Current Rating
    5A
  • Number of Contacts
    20
  • Operating Supply Voltage
    1.5kV
  • Row Spacing
    2.54 mm
  • Sealable
    No
  • Contact Current Rating
    5A