  • MT8HTF12864HZ-667H1
MT8HTF12864HZ-667H1
advertisement
Manufacturer No:
MT8HTF12864HZ-667H1
Manufacturer:
Micron Technology
HK JDW NO:
533-MT8HTF12864HZ-667H1
Package:
200-SODIMM
Description:
DRAM Module DDR2 SDRAM 1Gbyte 200SODIMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT8HTF12864HZ-667H1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Socket
  • Package / Case
    200-SODIMM
  • Number of Pins
    200
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    200
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    SELF REFRESH; WD-MAX
  • Subcategory
    DRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.6mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    8
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Memory Size
    1GB
  • Number of Ports
    1
  • Speed
    667MT/s
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Clock Frequency
    333MHz
  • Supply Current-Max
    2.24mA
  • Data Bus Width
    64b
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    64
  • Standby Current-Max
    0.056A
  • Max Frequency
    667MHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Access Mode
    SINGLE BANK PAGE BURST
  • Height Seated (Max)
    30.15mm
  • Length
    67.6mm