  • MT61M256M32JE-10 N:A
MT61M256M32JE-10 N:A
advertisement
Manufacturer No:
MT61M256M32JE-10 N:A
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT61M256M32JE-10 N:A
Package:
180-TFBGA
Description:
Memory IC 14mm mm
Quantity:
In Stock : 5539
Step5Bar-code shipping tag
MT61M256M32JE-10 N:A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    180-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Number of Terminations
    180
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • Technology
    SGRAM - GDDR6
  • Voltage - Supply
    1.21V~1.29V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B180
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.2875V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2125V
  • Memory Size
    8Gb 256M x 32
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    1.25GHz
  • Memory Format
    RAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256MX32
  • Memory Width
    32
  • Memory Density
    8589934592 bit
  • Access Mode
    MULTI BANK PAGE BURST
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    12mm