  • MT5500-1/16-X-SP
MT5500-1/16-X-SP
advertisement
Manufacturer No:
MT5500-1/16-X-SP
HK JDW NO:
798-MT5500-1/16-X-SP
Package:
Datasheet:
MT5500-1/16-X-SP
Description:
HEATSHRINK 1/16" CLEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT5500-1/16-X-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2010
  • Series
    Altera™ MT5500
  • Feature
    Fluid Resistant, Impact Resistant, Strain Resistant
  • Part Status
    Active
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Clear
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.017 0.43mm