  • MT41J128M8JP-15E AIT:G
MT41J128M8JP-15E AIT:G
advertisement
Manufacturer No:
MT41J128M8JP-15E AIT:G
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT41J128M8JP-15E AIT:G
Package:
78-TFBGA
Datasheet:
Description:
1.5V V 78 Pin Memory IC MT41J128M8 11.5mm mm
Quantity:
In Stock : 16512
Step5Bar-code shipping tag
MT41J128M8JP-15E AIT:G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    78-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    78
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - DDR3
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MT41J128M8
  • Pin Count
    78
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B78
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Power Supplies
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Memory Size
    1Gb 128M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Supply Current-Max
    0.235mA
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128MX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Memory Density
    1073741824 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Access Time (Max)
    0.255 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    8
  • Interleaved Burst Length
  • Access Mode
    MULTI BANK PAGE BURST
  • Length
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm