  • MT3000-1/16-0-SP
MT3000-1/16-0-SP
advertisement
Manufacturer No:
MT3000-1/16-0-SP
HK JDW NO:
798-MT3000-1/16-0-SP
Package:
Datasheet:
MT3000-1/16-0-SP
Description:
Heat Shrink Tubing ST Fluoropolymer Black Thin Spool
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT3000-1/16-0-SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Material
    Fluoropolymer
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2004
  • Series
    Altera™ MT3000
  • Feature
    Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Strain Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.010 0.25mm