  • MT28F400B3SG-8 TET
MT28F400B3SG-8 TET
advertisement
Manufacturer No:
MT28F400B3SG-8 TET
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT28F400B3SG-8 TET
Package:
44-SOIC (0.496, 12.60mm Width)
Description:
3.3V V 44 Pin Memory IC MT28F400B3 28.02mm mm
Quantity:
In Stock : 6096
Step5Bar-code shipping tag
MT28F400B3SG-8 TET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-SOIC (0.496, 12.60mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    TOP BOOT BLOCK
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MT28F400B3
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8 256K x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.03mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256KX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    80ns
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Memory Density
    4194304 bit
  • Access Time (Max)
    80 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    NO
  • Toggle Bit
    NO
  • Command User Interface
    YES
  • Number of Sectors/Size
    1213
  • Sector Size
    16K8K96K128K
  • Boot Block
    TOP
  • Length
    28.02mm
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Width
    12.6mm