  • MT25QL256ABA8E12-0AAT
MT25QL256ABA8E12-0AAT
advertisement
Manufacturer No:
MT25QL256ABA8E12-0AAT
Manufacturer:
Micron Technology Inc.
HK JDW NO:
533-MT25QL256ABA8E12-0AAT
Package:
24-TBGA
Description:
Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 8mm mm
Quantity:
In Stock : 9722
Step5Bar-code shipping tag
MT25QL256ABA8E12-0AAT
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B24
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    256Mb 32M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    32MX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    8ms, 2.8ms
  • Memory Density
    268435456 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    3V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    8mm
  • Width
    6mm