  • MT18VDVF12872Y-335F1
MT18VDVF12872Y-335F1
advertisement
Manufacturer No:
MT18VDVF12872Y-335F1
Manufacturer:
Micron Technology
HK JDW NO:
533-MT18VDVF12872Y-335F1
Package:
184-RDIMM
Description:
MODULE DDR SDRAM 1GB 184RDIMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT18VDVF12872Y-335F1
  • Package / Case
    184-RDIMM
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    184
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    184
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Subcategory
    DRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Memory Size
    1GB
  • Number of Ports
    1
  • Speed
    333MT/s
  • Memory Type
    DDR SDRAM
  • Clock Frequency
    166MHz
  • Supply Current-Max
    7.29mA
  • Data Bus Width
    72b
  • Organization
    128MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Standby Current-Max
    0.09A
  • Memory Density
    9663676416 bit
  • Max Frequency
    333MHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Access Mode
    SINGLE BANK PAGE BURST
  • Height
    18mm
  • Length
    133.35mm