  • MT18HVF25672PZ-80EH1
MT18HVF25672PZ-80EH1
advertisement
Manufacturer No:
MT18HVF25672PZ-80EH1
HK JDW NO:
533-MT18HVF25672PZ-80EH1
Package:
240-RDIMM
Description:
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240RDIMM
Step5Bar-code shipping tag
MT18HVF25672PZ-80EH1
    DDR2 SDRAM
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Supply Current-Max
    3.78mA
  • Organization
    256MX72
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    72
  • Standby Current-Max
    0.126A
  • Memory Density
    19327352832 bit
  • Max Frequency
    800MHz
  • Access Time (Max)
    0.4 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    240-RDIMM
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    240
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    DRAMs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    18
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V