  • MT18HTF12872AY-667D4
MT18HTF12872AY-667D4
advertisement
Manufacturer No:
MT18HTF12872AY-667D4
Manufacturer:
Micron Technology
HK JDW NO:
533-MT18HTF12872AY-667D4
Package:
240-UDIMM
Description:
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 240UDIMM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT18HTF12872AY-667D4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Height
    29.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Socket
  • Package / Case
    240-UDIMM
  • Number of Pins
    240
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Subcategory
    DRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    18
  • Power Supplies
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Memory Size
    1GB
  • Number of Ports
    1
  • Speed
    667MT/s
  • Memory Type
    DDR2 SDRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    333MHz
  • Supply Current-Max
    3.24mA