  • MT1000-1/16-X-STK
MT1000-1/16-X-STK
advertisement
Manufacturer No:
MT1000-1/16-X-STK
HK JDW NO:
798-MT1000-1/16-X-STK
Package:
Datasheet:
MT1000-1/16-X-STK
Description:
Heat Shrink Tubing ST Fluoropolymer Clear Thin Stick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MT1000-1/16-X-STK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Material
    Fluoropolymer
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Altera™ MT1000
  • Feature
    Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Strain Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Color
    Clear
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    155°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.010 0.25mm