  • MSTC25-12
MSTC25-12
advertisement
Manufacturer No:
MSTC25-12
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MSTC25-12
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Thyristor SCR Module 1.2KV 550A 7-Pin Case T-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSTC25-12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MSTC25-12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    550A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1200V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    25A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1200V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • RMS On-state Current-Max
    39.25A