  • MSS1246T-273MLB
MSS1246T-273MLB
advertisement
Manufacturer No:
MSS1246T-273MLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-MSS1246T-273MLB
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
MSS1246T-273MLB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSS1246T-273MLB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 20 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    MSS1246T
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    27 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    2.86A
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    3.54A
  • Case/Size Code
    4747
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    75mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    27 µH
  • RMS Current (Irms)
    2.86A
  • Height
    4.8mm
  • Length
    12.3mm
  • Width
    12.3mm