  • MSS1210-103MED
MSS1210-103MED
advertisement
Manufacturer No:
MSS1210-103MED
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-MSS1210-103MED
Quantity:
In Stock : 9472
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSS1210-103MED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    10A
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    9.6A
  • Case/Size Code
    4747
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    16mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • RMS Current (Irms)
    10A
  • Height
    10.2mm
  • Length
    12.3mm
  • Width
    12.3mm