  • MSP430G2855IDA38R
MSP430G2855IDA38R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2855IDA38R
HK JDW NO:
815-MSP430G2855IDA38R
Package:
38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
Description:
48KB 48K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 38 Pin 16MHz 38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
Quantity:
In Stock : 10988
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2855IDA38R
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    38-TSSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    38
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    38
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Memory Size
    48kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Size
    48KB 48K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    0.45mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Number of A/D Converters
    12
  • RAM (words)
    4
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    4096
  • Number of ADC Channels
    10
  • Height
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.2mm
  • Thickness
    1.15mm