  • MSP430G2553IN20
MSP430G2553IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2553IN20
HK JDW NO:
815-MSP430G2553IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2553IN20
Description:
16KB 16K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 12
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2553IN20
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.3V
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of A/D Converters
    8
  • RAM (words)
    0.5
  • RAM (bytes)
    512
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of GPIO
    24
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm