  • MSP430G2544IRHA40T
MSP430G2544IRHA40T
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2544IRHA40T
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430G2544IRHA40T
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 40 Pin 16MHz 3.3V 40-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2072
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2544IRHA40T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    40-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430G2xx
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    0.55mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    12
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    0.5
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    512
  • Number of ADC Channels
    10
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Height
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm