  • MSP430G2544IRHA40R
MSP430G2544IRHA40R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2544IRHA40R
HK JDW NO:
815-MSP430G2544IRHA40R
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 40 Pin 16MHz 3.3V 40-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2000
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2544IRHA40R
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    40-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    32
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    0.55mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
  • Number of A/D Converters
    12
    0.5
  • Number of UART Channels
    512
  • Number of ADC Channels
    10
  • Height
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm