  • MSP430G2432IN20
MSP430G2432IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2432IN20
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430G2432IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2432IN20
Description:
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 621
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2432IN20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
    20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (bytes)
    256
  • Number of Timers
    4
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA