  • MSP430G2412IRSA16R
MSP430G2412IRSA16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2412IRSA16R
HK JDW NO:
815-MSP430G2412IRSA16R
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 16 Pin 16MHz 2.7V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10101
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2412IRSA16R
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.2V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Number of I/O
    10
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
    1
  • Number of A/D Converters
    8
  • RAM (bytes)
    256
  • Length
    4mm