  • MSP430G2403IPW20
MSP430G2403IPW20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2403IPW20
HK JDW NO:
815-MSP430G2403IPW20
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 192
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2403IPW20
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    0.5
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    512
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of GPIO
    24
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm