  • MSP430G2402IPW20
MSP430G2402IPW20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2402IPW20
HK JDW NO:
815-MSP430G2402IPW20
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 436
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2402IPW20
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm