  • MSP430G2333IN20
MSP430G2333IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2333IN20
HK JDW NO:
815-MSP430G2333IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2333IN20
Description:
4KB 4K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 340
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2333IN20
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    4096
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
    256
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of GPIO
    24
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm