  • MSP430G2332IN20
MSP430G2332IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2332IN20
HK JDW NO:
815-MSP430G2332IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2332IN20
Description:
4KB 4K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 208
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2332IN20
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    20
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm