  • MSP430G2313IN20
MSP430G2313IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2313IN20
HK JDW NO:
815-MSP430G2313IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2313IN20
Description:
4KB 4K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 25527
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2313IN20
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
    4096
  • Core Architecture
    RISC
  • Integrated Cache
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of GPIO
    24
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm