  • MSP430G2253IN20
MSP430G2253IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2253IN20
HK JDW NO:
815-MSP430G2253IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2253IN20
Description:
2KB 2K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 1087
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2253IN20
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
    NO
  • Number of UART Channels
    1
  • RAM (bytes)
    256
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of GPIO
    24
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Position
    DUAL
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V