  • MSP430G2203IN20
MSP430G2203IN20
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2203IN20
HK JDW NO:
815-MSP430G2203IN20
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MSP430G2203IN20
Description:
2KB 2K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 20 Pin 16MHz 2.2V 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
MSP430G2203IN20 Overview
As a result, it is available in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. A Through Hole mounting method is used. It comes in a Tube package. The device runs in MSP430 core processor. Working at -40°C~85°C TA temperature is recommended. There is FLASH program memory in it. It has a number of 16I/Os. The terminals are positioned at DUAL. Currently, it consists of 20 terminationals. This electrical component is part of the MSP430G2xx series. The 2.2V supply voltage enables high efficiency. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. 20 pins are used to construct it. Total number of pins is 20. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Using the devices' 2kB memory size, you can store programs and data. Working at a frequency of 16MHz results in excellent efficiency. Using oscillator type Internal makes it work.
MSP430G2203IN20 Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
MSP430G2203IN20 Applications
There are a lot of Texas Instruments MSP430G2203IN20 Microcontroller applications.
  • Temperature sensing and controlling devices
  • Smart instruments
  • Switches
  • Television
  • Home video and audio
  • Leakage current tester
  • Traditional industrial transformation
  • Volt meter
  • Measuring revolving objects
  • Teletext terminals
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2203IN20
  • Memory Size
    2kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    2KB 2K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
    256
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    6
  • Number of I2C Channels
    1
  • Number of GPIO
    24
  • Number of SPI Channels
    2
  • Height
    5.08mm
  • Length
    24.33mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    4.57mm
  • Radiation Hardening
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V