  • MSP430G2132IRSA16R
MSP430G2132IRSA16R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430G2132IRSA16R
HK JDW NO:
815-MSP430G2132IRSA16R
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Description:
1KB 1K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 16 Pin 16MHz 2.2V 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1148
Step5Bar-code shipping tag
MSP430G2132IRSA16R
  • Number of I/O
    10
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, SPI, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
    1
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    8
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    128
  • Height
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Thickness
    900μm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    e4
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Frequency
    16MHz
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V