  • MSP430FR6922IG56
MSP430FR6922IG56
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR6922IG56
HK JDW NO:
815-MSP430FR6922IG56
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
MSP430FR6922IG56
Description:
64KB 64K x 8 FRAM CPUXV2 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series MSP430 56 Pin 16MHz 2.2V 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Quantity:
In Stock : 11906
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR6922IG56
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MSP430™ FRAM
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MSP430
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    46
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Core Processor
    CPUXV2
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FRAM
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x12b
    NO
  • ROM (words)
    65536
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of UART Channels
    2
  • Height
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm