  • MSP430FR4133IG56R
MSP430FR4133IG56R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR4133IG56R
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MSP430FR4133IG56R
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
MSP430FR4133IG56R
Description:
15.5KB 15.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 56 Pin 16MHz 3.3V 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Purchasing and Inquiry
MSP430FR4133IG56R Overview
A 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package is included. There are 52 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. The 16-Bit core is the core of the MCU. The type of memory that the program uses is FRAM. There is a temperature range of -40°C~85°C TA that is operated by this Microcontroller. It is part of the MSP430™ FRAM series of electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 15.5KB 15.5K x 8. MCU is powered by MSP430 Core Processor. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 48 terminations on the IC chip. 16-bits are used for its size. There is a 3.3V volt supply output on the chip. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. This MCU is implemented with 15.5kB memory. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 16MHz. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. The pin number of the component remains 56. The clock has 2 timers/counters to keep track of the time. It has 8 channels that can be accessed through UART. There is a set of 14 A/D converters on the device.
MSP430FR4133IG56R Features
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
MSP430FR4133IG56R Applications
There are a lot of Texas Instruments MSP430FR4133IG56R Microcontroller applications.
  • Dryers
  • Xbox
  • Scanners
  • Television
  • Process control devices
  • Hard drives
  • Playstation
  • Entertainment products
  • Fabric
  • Televisions
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR4133IG56R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    740.007602mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MSP430™ FRAM
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, SPI, Serial, UART, USART
  • Memory Size
    15.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MSP430
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FRAM
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    15.5KB 15.5K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    3.7mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Density
    0 b
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    14
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2
  • Number of UART Channels
    1
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm