  • MSP430FR4133IG48R
MSP430FR4133IG48R
advertisement
Manufacturer No:
MSP430FR4133IG48R
HK JDW NO:
815-MSP430FR4133IG48R
Package:
48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
MSP430FR4133IG48R
Description:
15.5KB 15.5K x 8 FRAM MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430™ FRAM Series 48 Pin 16MHz 3.3V 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Quantity:
In Stock : 6597
Step5Bar-code shipping tag
MSP430FR4133IG48R
    NO
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Density
    0 b
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    14
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2
  • Number of UART Channels
    1
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1.15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
  • Package / Case
    48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    15.5kB
  • Number of I/O
    44
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    15.5KB 15.5K x 8
  • Connectivity
  • Supply Current-Max
    3.7mA